Prezenty do 100 zł? W takim budżecie kupimy w zasadzie każdą książkę, jaką sobie wymyślimy. Poniżej przedstawiam listę kilku ciekawych pozycji (ceny według cen okładkowych od wydawców):

– Lisa Feldman Barrett, Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2020, cena 79,00 zł

Nowa teoria na temat powstawania emocji w mózgu, która może zmienić podejście do emocji w psychologii, opiece zdrowotnej, prawie i wielu innych dziedzinach życia. Do tej pory naukowcy traktowali emocje jako automatyczne reakcje na dane zdarzenia, nad którymi nie mamy kontroli. Jednak z czasem, z postępem innych nauk, takich jak fizyka i chemia, naukowcy zaczęli zastanawiac się nad względnością także w przypadku emocji i ich tworzenia. Autorka jest psycholożką i neurobiolożką, jej badania obalają dotychczasowe teorie, że emocje powstają w różnych obszarach mózgu i że są uniwersalne dla wszystkich ludzi. Z jej teorią można zapoznać się czytając książkę.

– Kurt Vonnegut, Opowiadania wszystkie, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2018, cena 79,90 zł

Pierwszy pełen zbiór opowiadań jednego z najciekawszych pisarzy XX wieku, autora słynnej Rzeźni nr 5. Tom zawiera 98 opowiadań powstałych w latach 1941-2007 (rok śmierci pisarza). Wiele tekstów tu opublikowanych miało premierę tylko w internecie lub czasopismach, a pięć zostało opublikowanych po raz pierwszy. Czytajmy kultowego Vonneguta. Niech nadal będzie kultowy.

– Hanya Yanagihara, Małe życia, Wydawnictwo W.A.B. / Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2022, cena 79,99 zł

Prezenty do 100 zł dla niej do wydania w księgarni to czysta przyjemność. Szczególnie, jak chcemy kupić powieść Yanagihary, światowej sensacji, nominowanej do najważniejszych amerykańskich nagród literackich. Fabuła to historia życia czterech przyjaciół na tle piątego bohatera – miasta Nowy York, który został sportretowany w książce arcydzielnie.

– Wisława Szymborska, Wszystkie lektury nadobowiązkowe, Wydawnictwo Znak, Warszawa 2015, cena 69,90 zł

848 stron Szymborskiej. Bardzo specyficzny, miejscami kuriozalny spis lektur zachłannych naszej noblistki. Recenzje, felietony, humor, uszczypliwości i wszystko to, co kochamy w naszej poetce. Zdecydowanie dobrze zainwestowane pieniądze.